TR
|
EN
Derta Enerji

Trafo Bakım ve Analizi

" Daha fazla enerji, daha fazla güç "

DAĞITIM TRAFOLARI

TRAFO BAKIM VE ANALİZİ
TRAFO BAKIM VE ANALİZİ
TRAFO BAKIM VE ANALİZİ
TRAFO BAKIM VE ANALİZİ

Transformatörün işletmedeki performansını artırmak ve işletmenizin enerjisiz kalmaması için trafo yağın durumu ve izolasyon seviyesinin kontrol altında tutulması gerekir. Bu sebeple belirli periyotlarla ( yılda en az bir kez ) yağ testlerinin yapılmalı ve izolasyon seviyeleri ölçülmesi gerekmektedir.

Sekonder koruma röleleri güç trafolarının, enerji nakil hatlarını aşırı akım, kısa devre ve toprak arızalarına karşı korur. Koruma işlemini orta gerilim akım trafosundan aldığı arıza akımı ile kesiciye açtırma kumandası vererek yapar. Röleler çalışma ortamlarından dolayı hasar görmüş olabilir ve arıza anında açma sinyalini vermeyebilir. Kesicili Trafo Koruma Hücrelerin Giriş Çıkış Hücrelerinde Trafoyu ve hattı koruyan sekonder rölelerinin periyodik takibi gerekir. Yılda bir defa aşırı akım röleleri röle test cihazı ile test edilmelidir. Test sonucunda yanlış ve eksik bağlantı varsa düzeltilmelidir. Röle ayarları trafo ve tesisi gücüne göre hesaplanarak uygunluğu kontrol edilir.

OG Akım Trafoları

Orta gerilim akım trafoları, güç trafolarının orta gerilim tarafından ölçtükleri akımları 5 amperlik sekonder akımlara indirir. Sekonder tarafı akımları koruma rölelerine iletirler. Röleler bu akımları kontrol ederek trafoya gelebilecek arızaları önceden tespit eder ve trafoyu devre dışı bırakır.

Akım trafolarının yanlış bağlanması, koruma sistemlerinde yanlış açma sinyallerine neden olabilmektedir. Bu da gereksiz yere tesisinizi enerjisiz kalmasına neden olabilir. Akım trafolarına yapılacak testlerde bu tür yanlışlıklar tespit edilebilir.